Десять правил філософської розмови

Ці правила складені на основі праці Мортімера Адлера «Як читати книги. Посібник для читання великих творів», а також власний багаторічний досвід автора цього тексту.

Процес засвоєння будь-якого великого твору повинен закінчитися формуванням власної думки і обговоренням її у колі друзів. Ці правила стають частиною процесу читання як діалогу з автором тексту, так і розмовою із живими співрозмовниками. Вони оживляють спілкування і роблять його приємнішим, наповнюють увагою одне до одного і чуйністю. Нехай ваші бесіди завжди теж буду такими.

  1. Інтелектуальна розмова базується на розумінні суджень як своїх, так і співрозмовника. Тобто співрозмовника необхідно спочатку ПОЧУТИ, ЗРОЗУМІТИ якомога краще. Що саме він має на увазі, повідомляючи нам щось. Чи точно ми зрозуміли? Чи розмовляємо з нашими проекціями? Для цього існує ціла низка методів.
  2. Пам’ятати, що критичне судження – це не тільки заперечення, але й згода. Вони обидва, як заперечення, так і згода, повинні ґрунтуватись на розумінні.
  3. Критичним судженням необхідна підтримка аргументами, необхідно уникати занадто узагальнених слів, таких як «усі», «завжди», «ніхто», «ніколи» тощо.
  4. Пам’ятати, що кожна ідея, сказана людиною, ґрунтується на її почуттях. Критикуючи їх, слід проявляти почуття такту, тобто увагу до своїх інтонацій, настрою, виразів. Наші судження – це НАШІ судження, а не ствердження істини. Тому коректно використовувати мовні звороти «я думаю», «я вважаю», «мені здається», «мені не дуже до вподоби ця думка (фраза)», а не «ця думка (фраза) погані».
  5. Необхідно проявити сумніви до фрази «Я зрозумів».
  6. Не звинувачувати автора або співрозмовника через фразу «я не розумію».
  7. Не можна судити книгу за уривком, а ідею за фразою із вирва ного контексту.
  8. Не користуватись розмовою як полем для самоствердження. Ті, хто полюбляє суперечку і дискусії, завжди знайдуть до чого причепитися. У такому випадку розмову краще припинити.
  9. Розглядаючи незгоду як можливість навчити когось, не варто забувати й про те, що це хороша нагода САМОМУ НАВЧИТИСЯ.
  10. Не варто звертатись до авторитетів, коли не в змозі аргументувати свою думку. Хоча така форма аргументації «звернення до авторитетів» існує, але користуватись нею слід обережно і тільки там, де цей авторитет визнаний обома сторонами дискусії.

P.S. Зберігайте ГІДНІСТЬ. Образа особистості (перехід на особисте) неприйнятні. Яка вже тут бесіда?! До того ж, філософська.