Герой сьогодні та завжди

Мені назавжди запам’ятався випадок, коли, виступаючи перед аудиторією, я намагався пояснити подвиг царя Леоніда: вступивши в бій з персами, він отримав в своє розпорядження два дні і це дало можливість вивезти з Афін зібрання книг та творів мистецтва, щоб вони не загинули. Один журналіст вичитав мене: «Але ви ж знаєте, що життя значно дорожче, ніж будь-яка книжка, дорожче за будь-що!». Тоді я запитав його, ніби жартома: «А був би живим сьогодні Леонід, якби не залишився тоді в Фермопілах воювати з персами?» Таке, зрозуміло, не приходило йому на розум. «Ні, звичайно», — відповів він. «Ось бачите, — відповів я, — ми всі приходимо, щоб померти. Питання полягає в тому, щоб вибрати, як жити або, в гіршому випадку, як померти». Це питання є в багато чому схожим з вибором, який був запропонований матері Ахілла: якого життя вона бажала б для свого сина — довгого, але звичайного чи ж нетривалого і славетного? І вона вибрала для нього коротке, але славетне життя.

В усі часи герої займали виняткове місце. В індо­європейській міфології героїв навіть вважали надлюдьми, нащадками богів та людей. Згадаємо Енея, якого називають сином Афродіти та Анхіза. Від земної людини та безсмертної богині народився герой, який воював в Трої (це відбувалось приблизно в XII ст. до н.е.), а потім, за розповіддю Вергілія, довго мандрував, аж поки не досяг тих місць, які ми називаємо протокультурою Альба Лонга. Всі ці твердження Вергілія вважались лише літературною вигадкою, але зараз, завдяки археологічним дослідженням, стало відомо, що Еней повинен був існувати насправді. Можливо, нам важко уявити, що він був героєм, але коли ми бачимо все, що він зробив, нас охоплює певне духовне й психологічне благоговіння, і ми розуміємо, що деякі люди приходять в світ з такими здібностями, що вони виводять їх з кола звичайних людей. Чотирирічний Моцарт сідав грати на фортепіано, інструмент накривали простирадлом, і поверх нього він виконував декілька сонат. Чи здатна до такого звичайна дитина? Одного разу Августу сказали: «Пане, ця частина стіни залишилась порожньою і ми не знаємо, як її заповнити». Він підняв з підлоги пальмовий листок, вмочив його в туш і вдарив ним по стіні. В результаті утворилось те, що ми називаємо іонічною або корінфською хвилею, — орнамент, так високо поцінований в естетиці класичного мистецтва. Чи можемо ми також брати участь в героїчних діях, чи можемо отримати здатність творити дива, робити те, що виходить за межі звичайного?

Як говорив Платон, всередині нас є «і те, і інше».

Птолемей Сотер, згадуючи Александра Великого, говорив: «Коли Александр був живий, ми творили дива. Після його смерті ми ще здійснюємо подвиги, але творити диво вже не здатні». Що ж такого було в Александра, що іудеї — народ, який так старанно зберігає свої традиції, — приймали його в храмі Соломона? Що в ньому було таке, що великий індійський цар Сопор опустився зі своїх слонів і сказав йому: «О, Александре! Дай мені таку долю, яку я дав би тобі. Дій так, як вважаєш за потрібне. Я впевнений, що все зроблене тобою буде добрим та справедливим»?

Шкода, що героїзм зараз не є модним. В Іспанії, наприклад, стало звичним жартувати над Ізабеллою Католицькою і над Сідом, які перетворились для нас в якісь невиразні тіні. Одначе те, що зробили ці люди, належить не тільки до історії, але і до культури. Вони заклали основи мови, якою ми розмовляємо, вони подали правила, за якими ми живемо. Тому чи можна говорити, що вони відійшли в минуле? Як філософ я вірю в циклічність історії, і так само, як є час світанку і час сутінків, після «ночі» історії обов’язково настане її «світанок».

Ми повинні зрозуміти, де є та схована пружина, яка допоможе нам перетворитися в героїв, яка має змогу вивести нас з-під загального знаменника, вирвати з сірого натовпу, щоб виділити нашу індивідуальність згідно з нашими основними позитивними рисами, нашими найвеличнішими мріями. Нехай пробачать мене мої учні за те, що я повторю відомі їм істини, але заради тих, хто вперше їх чує, я використаю для пояснення вже відому педагогічну модель.

Стародавні філософи говорили, що людина — це не тіль­ки фізичне тіло, вона має сім основних носіїв, тіл, способів вираження в світі, які дозволяють їй мати доступ до інших реалій. За фізичним тілом, видимим і відчутним на дотик, є тіло енергетичне, яке підтримує життєдіяльність та цілісність нашого організму. Далі йде психічне, або емоційне, тіло, яке називається оккультистами «астральним». Над ним розташовується конкретний розум, який роздумує, пам’ятає, провадить господарські розрахунки, а ще вище — другий розум. На папірусі Ані вони символічно зображені двома жіночими постатями: вбраною та оголеною. Перша постать — це кама-манас, або конкретний розум, друга, оголена, майже зовсім схована за першою, символізує манас. Манас — це розум філософський, який хоча б інколи, в короткі миттєвості задає питання: звідки я прийшов? куди я йду? Але оскільки ще не настав еволюційний етап повного його проявлення, він знову ховається.

Скільки разів в момент смерті близької людини ми ставили питання, чи повернеться вона знову в цей світ, а перед народженням дитини запитували себе, чи приходила вона в цей світ раніше. Але згодом ми повертаємося до повсякденності, до проблем на роботі або в навчанні, які відводять нас від цих роздумів, і філософський розум знову ховається. Ви, зви­­чай­но, знаєте, що слово «філософія» значить «любов до мудрості», «пошук мудрості». Вищий розум (манас) і є тією частиною нас самих, яка прагне до мудрості, а конкретний розум шукає комфорту, оцінює вартість машин, обсяг циліндрів.

Вище цих тіл знаходиться те, що є досить важким для нашого розуміння: інтуїтивна (релігійна) та вольова частини. Всередині кожного з цих тіл будь-яке явище (включаючи і прояви героїчного) буде відображатися на більш високому рівні з допомогою відповідних підтіл.

Як нам відкрити в собі героя — героя, котрим ми так за­хоплюємося? І неважливо, яке його ім’я: Александр, Еней або, можливо, Дон Кіхот — персонаж, який ніколи не існу­вав фізично, але в дійсності існує психологічно.

Скільки разів нам хотілось вирватись з рутини повсяк­денності, в якій ми так застрягли, захистити слабких, оборонити жінок та дітей, навіть якщо для цього потрібно надягнути на голову каструлю, взяти палицю, вийти на вулицю та воювати зі всіма злими, несправедливими, непорядними! В чиєму серці не живе така мрія? І, можливо, поряд з нами опиниться добрий Санчо, котрий буде нагадувати про те, яка повсякденна дійсність, або ми самі станемо таким Санчо, готовим піти разом з Дон Кіхотом. Все це, як стверджував Платон, походить від присутності в людині і «того», і «іншого». Є люди, котрі народжуються з особливим тавром на чолі, їх народження обумовлюється історичною необхідністю. Вони приймають на себе те, що на Сході називають Кармою або скандами — тягар Долі.

Давня іспанська легенда говорить про те, що коли Іспанії буде загрожувати небезпека, прийде людина з Тахо. Навіть якщо такі розповіді — лише легенди, нам потрібно в них вірити. Вірити не тільки в фізичну реальність, але і в інші реальності, котрі наповнюють наші очі світлом, а деколи — сльозами, які дають нам сили перемогти всі труднощі, продовжувати йти впевнено, з гідно піднятою головою.

В людині, говорили стародавні, закладено насіння всього, що є у Всесвіті. В кожному з нас живе жебрак і король, брехун і чесна людина, той, хто вбиває, і той, хто вмирає, гнобитель і гноблений. В кожному з нас є той, хто підкоряється обставинам, смиренно страждає, похиливши голову, як віл, і є той, хто ці обставини намагається перебороти задля гідної і високої справи.

В кожному з нас може народитися герой. Для цього потрібно тільки, щоб «речовина» нашої духовної волі завжди піднімалась до найвищої частини кожного з планів, на яких ми діємо. На практиці це виражається: в сфері фізичного — в підтримці чистоти і порядку в усьому, що нас оточує, в турботі про екологію, в тому, що ми взаємодіємо з природою, а не проти неї. В сфері енергетичній це надання своєї енергії для користування іншим людям, не шкодуючи, коли нас просять допомогти тим, хто потребує. Я маю на увазі не злидарів-професіоналів з великими табличками на грудях, які на отримані гроші купують наркотики, — розмова йде про дійсну допомогу бідним. Одного разу Александр Великий, зустрівши злидаря, притримав свого коня Буцефала (його так назвали через пляму на лобі, схожу на бика) і сказав: «Злидарю, я дарую тобі місто Пріама». Злидар подивися на нього і запитав: «Александре, ти даруєш місто злидарю?» І той відповів: «Тут не злидар просить, а Александр дає». Вміння нести такого Александра всередині себе — ось що приводить до зустрічі з героєм. І не тільки тих, хто отримує. Потрібно володіти здоровою гордістю бути тими, хто дає. Хоча я знаю, що гордість сьогодні також не модна. Модно говорити про скромність, про країни, які розвиваються — говорити «в ім’я народу». Багато століть тому в ім’я Бога несли величезні золоті хрести та мантії, засіяні коштовними каменями. Сьогодні в ім’я народу влаштовують гучні свята і виголошують демагогічні промови. Я не говорю ні в ім’я Бога, оскільки надто малий для цього, ні в ім’я народу, оскільки не проводжу передвиборчої компанії. Я хотів би говорити в ім’я істини, в ім’я того, що було, є і буде, в ім’я того, чого не здатні змінити століття і тисячоліття. Ми дійсно можемо відкрити в собі ту силу волі, яка осяє нас світлом героїчного — хоча б на мить. В тій чи іншій формі загадкова природа завжди віддячує за цю щедрість.

Як ми можемо бути героями в психологічній сфері? Взявши під контроль власні емоції, не відповідаючи на образи і т.д. Згадайте Дон Кіхота, який говорив: «Собаки гавкають на нас, Санчо, отже, ми рухаємося вперед». Якщо горизонт наближається до нас, отже ми все-таки рухаємося вперед. Спробуємо очистити наші почуття: крім інстинктів біологічних потрібно мати ще і духовні інстинкти: інстинкт обороняти слабких, інстинкт добре виконувати свою роботу, навіть якщо ніхто на нас не дивиться, навіть коли ніхто не кидає нам виклик.

Що стосується нашого конкретного розуму — потрібно застосовувати його вірно, тобто справедливо, чесно. Це дуже важко. Я згадую великого філософа Шрі Рама. Коли я був ще дуже молодим, він сказав мені: «Потрібно шукати щастя, яке нікому не принесе нещастя. Якщо швець продає взуття дуже дешево, покупці будуть щасливі, але він сам — нещасливим, тому що втратить гроші. Якщо ж швець буде продавати взуття дорого — стануть нещасливими покупці. Потрібно робити так, щоб всі були щасливі». Я тоді зауважив: «Потрібно зробити вагу з гумовими плечами, котрі б досягали рівновагу самі». Але він мені відповів: «Ні, потрібно трохи відійти від матеріального світу».

Якщо ми розділимо кусник хліба між всіма нами, то кожен отримає дуже мало. Але в духовній сфері — наприклад, в музиці — ми всі можемо досягти стану духовного блаженства і воно не зменшиться від того, що його розподіляють на багатьох. І якщо ми піднімемося до таких духовних висот, то досягнемо того, що можна роздати всім, не минаючи нікого, і кожний отримає те, що повинен отримати.

Продовжуючи підніматись, ми зустрінемось з іншою стороною менталу, з манасом. Це сфера гідних, сміливих ідей, а не лише повторення того, що сказали інші. Сучасні письменники завжди цікавляться бібліографією, шукають опертя в тому, що було сказане кимось іншим. Потрібно мати хоробрість писати і говорити те, що думаєш. В величезній круговерті Космосу, в безмежній благодаті Бога є місце для всіх: для великих і малих, для гарних і негарних, для птахів і риб, для каміння і дерев, для зірок і земних надр. І якщо кожний з нас посяде своє місце, у нас з’являться високі ідеї, які відобразять те, що є всередині нас, і допоможуть іншим людям йти вперед. На плані інтуїції ми повинні бути еклектиками і не нав’язувати іншим віру в те, в що віримо ми, сміливо висловлювати свої погляди, свої думки. Без страху представляти речі такими, якими ми їх бачимо. Є безліч шляхів, які провадять до вершини піраміди. Піднявшись на вершину, ми всі зустрінемося. Ми розрізнені тільки знизу: піднімаючись вище, ми стаємо ближчими один одному, хоча йдемо шляхами, які здаються протилежними. Це гармонія протилежностей. Інколи люди, котрі не згодні з нами, але мають добрі наміри, можуть прийти до відкриття інших форм істини.

Переходимо до рівня волі. Всі ми несемо волю в нашій душі: немає колеса, яке могло б обертатися при відсутності вісі. Ми всі — колеса, які крутяться в житті, а вісь всередині нас — це воля. Завдання полягає в тому, щоб знайти цю вісь, стиснути її силоміць «руками душі» і пізнати це внутрішнє «Я», існуюче незалежно від всіх вигод, всіх обставин, всього того, про що звичайно розмовляють люди. Це не тільки форма еволюції, але, краще сказати, трансмутація в алхімічному атанорі, особливій посудині, в якій, як розповідають, з солі, сірки і ртуті виходив так званий вогонь спокутування, народжувався фенікс.

Потрібно набагато більше, ніж «еволюція», потрібен цей божественний дотик, ця «рука Бога», яка дає нам можливість перетворюватися в щось інше. Людина стала людиною, піднеслася над тваринним станом дякуючи цьому божественному дотику, який дозволив їй здійснити стрибок вперед.

Стати героєм — значить змінити, покращити наш образ буття, дослідити історію, щоб виявити в собі іскру безсмертя. Не всі ми станемо Сідом або Александром. Декому випаде зіграти роль Буцефала, який також ввійшов в історію, або Росінанта. Справа не в тому, вище ми стоїмо чи нижче, — це лише помилковий міф про боротьбу класів. Важливо бути тим, ким ми є, краще бути добрим конем, ніж поганим наїздником. Платон говорив, що старанний прибиральник у храмі вартує більше, ніж поганий керівник. Краще добре та справедливо виконати свій власний обов’язок. Якщо ненаситна людина намагається перемогти свою слабкість і менше їсть — вона, в певному розумінні, герой. І якщо вона зможе пересилити себе в цьому, то зможе перемогти і в іншому. Людина, яка боїться темряви та, однак, не вмикає світло в будинку, вже робить перший крок. Якщо той, хто боїться смерті, одного разу наважується пройти по цвинтарю і розуміє, що там немає нічого, окрім людських залишків, і що життя знаходиться за межами всього цього — він вже герой, в ньому почала рости іскра Вогняного Орла, який піднявся над атанором.

А ще далі стоять ті, хто є дійсним втіленням історії, ті, хто представляє долю, необхідність і сприяє великим змінам в історії.

Можливо, всередині нас спить Дон Кіхот, який мандрує в пошуках неіснуючої Дульсінеї, а можливо, Александр, який оголошує себе сином Амона та їде в Єгипет шукати свій гороскоп, висічений на великій гранітній плиті. А можливо, Санчо, який, взявши з собою пляшку вина і трохи сиру, хоче йти поряд з Дон Кіхотом. І неважливо, що гавкають собаки: вони гавкають, тому що ми прямуємо вперед, і копита наших коней вибивають стародавній ритм барабанів Долі.

Пізнаймо ціну самим собі, будьмо тими, ким ми є всупереч всьому. І це означає бути філософом і бути героєм.